Maciej Trifonidis

multiinstrumentalista, kompozytor, producent muzyczny, animator kultury oraz radiowiec

Maciej Trifonidis ma na koncie kilkadziesiąt nagranych albumów, powołał do życia zespoły: Trifonidis Orchestra, 3275 kg Orchestra, Tricphonix Band, 15 cm above the ground.

Regularnie prowadzi różnorodne warsztaty muzyczne dla dorosłych i dzieci, organizował i współorganizował setki wydarzeń kulturalnych (w tym koncerty światowej czołówki jazzu i world music). Do 2019 roku związany był z Bemowskim Centrum Kultury, a od kilku lat swoją działalność prowadzi w Krakowie. Był pomysłodawcą i założycielem, a także redaktorem radia JAZZKULTURA i telewizji Dworek TV działających przy Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki. Obecnie prowadzi aktywność pod szyldem Trifopark – stworzonej przez siebie multimedialnej, interdyscyplinarnej platformy ukierunkowanej na kulturę i sztukę.

Wpływ na zainteresowania muzyczne Trifonidisa miało wiele czynników, między innymi fascynacja muzyką etniczną i instrumentami ludowymi oraz dzieciństwo spędzone w Afryce Północnej (Tripolis, Libia), w otoczeniu obywateli Turcji, Pakistanu, Indii, Bangladeszu, Korei, Wietnamu, Algierii, Tunezji, Sudanu, a także liczne podróże po całym świecie oraz polsko-greckie korzenie. Dotknięcie owej wielokulturowości z miejsca jest wyczuwalne w jego podejściu do tworzenia muzyki.

Historia jazzu w Nowej Hucie,
mimo że mało znana, trwa od blisko 7 dekad.
Mamy nadzieję dopisać do niej kolejne akapity,
a rozdziały pokryte kurzem i zapomniane - odświeżyć.