MUZYKA DOOKOŁA ŚWIATA

Adeb Chamoun i Wassim Ibrahim

prowadzenie: Maciej Trifonidis

(11.02.2023)

Zapraszamy na pierwsze wydarzenie z cyklu MUZYKA DOKOŁA ŚWIATA!

𝘿𝘼𝙏𝘼: 11 lutego 2023
𝙎𝙏𝘼𝙍𝙏: 17:00
𝙈𝙄𝙀𝙅𝙎𝘾𝙀: Klub Kuźnia, os. Złotego Wieku 14
WSTĘP 𝙒𝙊𝙇𝙉𝙔
Podczas cyklu spotkań „Muzyka Dookoła Świata” będziemy mieli okazję poznać wybitnych artystów – muzyków pochodzących z odległych regionów świata, ale od wielu lat mieszkających w Polsce, a także wybitnych polskich artystów. Poznamy muzykę, kulturę, zwyczaje, usłyszymy ciekawe instrumenty, anegdoty i ciekawostki.
Na każde ze spotkań składa się rozmowa z gośćmi programu, pokaz instrumentów, koncert oraz wspólne muzykowanie z publicznością.

Gośćmi pierwszego spotkania będą:

𝗪𝗔𝗦𝗦𝗜𝗠 𝗜𝗕𝗥𝗔𝗛𝗜𝗠 urodził się w Damaszku, gdzie w 1998 roku ukończył pierwsze studia wyższe z tytułem inżyniera budownictwa. Później rozpoczął studia w High Institute of Music na kierunku Harmonia i Kontrapunkt.
Do Polski przyjechał w 2013 roku i tu zdobył stopień magistra studiów kompozytorskich na Akademii Muzycznej w Krakowie, pod nadzorem prof. Józefa Rychlika. W 2019 roku – również w Krakowie – uzyskał stopień doktora w dziedzinie kompozycji muzycznej, współpracując z prof. Wojciechem Widłakiem. Założył i prowadzi amatorski Chór w Kontakcie (Przestrzeń Ruchu i Tańca). Wassim Ibrahim został uhonorowany tytułem Krakowskiego Ambasadora Wielokulturowości.

𝗔𝗗𝗘𝗕 𝗖𝗛𝗔𝗠𝗢𝗨𝗡 pochodzi z Syrii, z miasteczka Al-Hasaka. Urodził się w rodzinie o bogatych tradycjach muzycznych. Jego pierwszym nauczycielem był brat Abdul Chamoun, wybitny muzyk, pedagog, mistrz gry na syryjskich instrumentach perkusyjnych. Adeb Chamoun rozwijał umiejętności i stał się specjalistą, wirtuozem arabskich, perskich oraz latynoskich bębnów, gra między innymi na: Riq, Darabuka, Tar, Daf, Cajon, Conga. Adeb Chamoun to artysta niezwykle otwarty na muzykę innych regionów świata i udziela się w wielu projektach o różnej stylistyce, od jazzu, przez muzykę etniczną czy klasyczną. Specjalizuje się w muzyce Bliskiego Wschodu, muzyce tureckiej, perskiej, ale również inspiruje się polskim folklorem oraz chorałem aramejskim kościołów chrześcijańskich z jego rodzinnych stron. Adeb współpracuje z wieloma znanymi zespołami, artystami, m.in.: Naxos, World Orchestra Grzecha Piotrowskiego, Vocal Varshe, Milo Ansamble, Ghostman, Mateusz Szemraj, Trifonidis Nomads, Sztetl, Balkan Sevdah, i wielu innych.

SPOTKANIE POPROWADZI:

𝗠𝗔𝗖𝗜𝗘𝗝 𝗧𝗥𝗜𝗙𝗢𝗡𝗜𝗗𝗜𝗦 – aktywnie działający animator kultury, producent, inicjator projektów kulturalnych, muzycznych, interdyscyplinarnych i edukacyjnych. Producent muzyczny, kompozytor, wydawca i redaktor radiowy. Założyciel TRIFOPARK, współzałożyciel Radia JAZZKULTURA, Dworek.Tv. Multiinstrumentalista i poszukiwacz dźwięków.
Na muzykę Macieja Trifonidisa wpływ ma wiele czynników, między innymi fascynacja muzyką etniczną i instrumentami ludowymi, dzieciństwo spędzone w Afryce Północnej (Tripolis, Libia), w środowisku multikulturowym, tworzonym przez obywateli Turcji, Pakistanu, Indii, Bangladeszu, Korei, Wietnamu, Algierii, Tunezji, Sudanu, liczne podróże oraz polsko-greckie korzenie.
Zetknięcie z tą wielokulturowością jest wyczuwalne w jego kompozycjach, melodyce oraz sposobie komponowania.

𝗢𝗿𝗴𝗮𝗻𝗶𝘇𝗮𝘁𝗼𝗿𝘇𝘆: Stowarzyszenie Huta Jazzu, TRIFOPARK, Klub Kuźnia Ośrodka Kultury Norwida

 

𝗣𝗮𝘁𝗿𝗼𝗻𝗶 𝗺𝗲𝗱𝗶𝗮𝗹𝗻𝗶: Radio Kraków, Radio Kraków Kultura, TRIFOPARK, JAZZKULTURA